Yaz Tatilinde Gençlere Tavsiyeler

Yaz Tatilinde Gençlere Tavsiyeler

Kardeşlerim yaza giriyoruz. Kiminiz köyüne gidecek ve belki de kiminiz şehirde kendisine bir iş bulup okul harçlığını temin için koşuşturacak. Yaz tatilini kimimiz eğlenmek ve boş vakit harcamak için bir fırsat bilir ve yaz günlerini nasıl verimli olarak geçireceğimizi bilmeyiz ve Allah’ın bize verdiği ömrü hevamız isteklerimiz ve belki de günah işlemek ve Allah’ın verdiği nimetleri haram olan yerlerde kullanmak için zaman zaman nefsimize uyarız.

Yaz ayları artık dinsizleşmeye ve ahlakın sınırlarını zorlamaya ve hayanın ve ar damarının çatlamaya doğru tırmandığı bir mevsim olmuştur.

Müslüman Anadolu ve İslam Beldesi olan bu diyar artık fuhşa ve zinaya davet eden ve sokaklarda şehvetle yürüyen, şehvet peşinde koşan ve hayatı tamamen şehvet ve zevklerden ibaret gören; Eski Hitit, Firikya ve Helen kadınlarıyla dolu. Adeta bütün çıplak kadınlar kışırtıcı bir cinsel sembol işportacısı olarak ortalıkta arzı endam etmekte.

Sizler gençsiniz, sadece siz değil bu durum karşısında bütün iman ehli ve mümin kadın ve erkek rahatsız ve bir adetâ işkenceden geçiriliyoruz.

Bunun için ben kardeşiniz ve ağabeyiniz ve hayatın bir çok acısını tatmış bir dostunuz olarak sizden ricam; bu yaz mevsiminizi Allah’a davet ve kendinizi yetiştirme ve İslama davet ettiğiniz bir mevsim kılınız.

Nerede olursanız olun ve nereye giderseniz gidin ve nerede çalışırsanız çalışın; mutlaka namazınızı kılınız, eğer bulunduğunuz yerde namaz kılan başka insanlar da varsa onlarla birlikte cemaat olarak namaz kılınız. Her yerde Kur’anınız ve onun güzel bir meali (Talat Koçyiğit ) bulunsun. Tanıştığınız ve zamanı durumu müsaid olan herkese İslamı anlatınız; hiç olmazsa davet için yanınınzda bulundurduğunuz güzel ve kolay anlaşılabilir bir kitabı bu insanlara hediye ediniz.

Eğer bulunduğunuz yerde, Müslümanlardan size yakın olanlar varsa; onlarla yaz aylarında küçük ve sınırlı da olsa bir davet gezisi düzenleyin. Köylerde yollarda ve tarlalarında çalışan insanlara kadar gidiniz.

Tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlara sizin için oluşturacağınız bir davet bütçesine katkıda bulunmaları amacıyla gidin ve onların kapısını çalınız. İlk kapısını çalacağınız kimsenin de bu satırları yazan dostunuz olacağını biliniz, olmazsa cebimde, bulurum sizlere Allah’ın izniyle. Gücünüz yetiyorsa, bir kaç genç gelin bir araya yaz aylarında hem çalışmak ve hem de Arapça öğrenmek için Cezayir ve Tunus gibi ülkelere gidebilirsiniz. İmkan olan yazlarını burada öldürerek geçirmesin.

Göreceksiniz ki, bu küçük davet ve cihad seyahatleri sizlere çok şeyler öğretecek, sizin kendinize olan güveninizi artıracak size yeni ufuklar açtığı gibi, güzel insanlarla tanışmanıza ve yeni dostlar ve kardeşler edinmenize katkıda bulunacak.

Gidin imkanı olan Müslümanlara ve tabiri yerindeyse zengin olan Müslümanlara; böyle bir projenizin olduğunu ve sizlere yardım etmeleri gerektiğini söyleyin. İmkanı olan Müslamanlardan da ricam kapılarına böyle umudlar ve güzel mütevazı projelerle gelen kardeşlerimizi boş çevirmesinler.

Bunun yanında mutlaka uzun dağ yürüyüşleri yapacağınız kısa süreli de olsa dağ yürüyüşleri düzenleyin bedeninizi yorucu olan tırmanışlara ve ve dağ havasına alıştırın ki, gelecekte mecbur kaldığınızda bu sizlere bir tercrübe ve alıştırma olsun.

Mutlaka kendinize yazlık bir kitap okuma listesi çıkarın ve “Günlük Kur’an Okumları”nızın olmasına dikkat edin. Kur’ansız geçirdiğimiz günlerin kayıp olduğunu ve bereketinin az olduğunu hiç unutmayalım.

Kardeşlerim; en az “üç kişilik”, en çok “beş kişilik” bir davet ve tebliğ ekibiniz olsun. İmkanı olan Müslümanlara da diyorum ki: Bu Müslümanlar kapınıza geldiklerinde lütfen bu gençleri boş çevirmeyin ve zekatınızla ve infakınızla bu gençlere hayatlarındaki en hayırlı amellerden olan bu çabalarına destek olun.

Bu yaz mutlak bir “siyer” kitabı okumalıyım diye aklınıza yazınız. Bunun yanında Kur’an hakkında; Mevdudi, Muhammed Kutup ve acizane benim “Kur’an-ı Kerimi Niçin Öğreniyoruz” adlı kitabımı okuyabilir, gençlere de hediye edebilirsiniz. Ayrıca “Kelime-i Tevhid Üzerine Düşünme” adlı kitabımızı da okuyabilir ve La İlahe İllallahın farklı bir açıdan anlamı üzerinde zihninizi genişletebilir ve bilgi haznenize yeni bir sayfa eklemiş olursunuz.

Tevhid üzerine M. Salih Bin. Useymin Hoca’nın tevhid ve kaderle ilgili kitaplarını ve risalelerini okumanız tavsiye ederim. Sünnet konusunda es-Suyut’nin “Miftahul- Cenne” adlı kitabını ve Mustafa Sibai ile Mustafa A’zami’nin bu yaz bütün kitaplarını alıp okumanızı dilerim. Zira A’zami Hoca Kur’an ve Sünnet ilimleri konusunda asla ihmal edilmemesi gereken şeyler yazan bir alim ve davet adamıdır.

Burada sizlere bir diğer şeyi söyleyebilirim; mesela spor yapınız ve yüzmeyi mutlaka öğrenin. , Oto stop yaparak bir çok insana; Allah’a imanı ve namaz kılmanın ve KUR’AN’I TANIMAMNIN VE ONU HAYATIMIZDA UYGULAMANIN FAYDALARINDAN SÖZ EDEBİLİRSİNİZ. EĞER YABANCI DİL BİLİYORSANIZ, ÜLKEYE GELEN YABANCILARA OLUŞTURDUĞUNUZ BİR BÜTÇEYLE İSLAMI ANLATAN ESERLER VE ÖZELLİKLE İYİ BİR KUR’AN TERCÜMESİ VEREBİLİRİSİNİZ. (DR. Hilali gibi)

Çevrenizde tanıdığınız ve güvendiğiniz işadamlarından oluşturuduğunuz ekible size yardım etmeleri için yanlarına gidin projenizi anlatın ve desteklerini isteyin. Siz isteyin onlara verirlerse kendileri için vermiş olurlar, vermezlerse Allah katında hiç bir günah işlemiş sayılmasınız.

Gittiğiniz yerlerde; Sünnet Ehli, takva davet ehli olan Müslümanları ve kardeşlerinizi ziyaret edin onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanın.

İnsanlara davetinizde cedel etmeyin. Bu yolda İslam adına bid’at ve dalalete saplanmış olan nice insanla karşılacaksınız, fakat meseleleri büyütmeyine ve fitneye sebep olmayın onlar da sizin için fitneye sebep olmasınlar.

Gezilerinizde edebli ve hayalı davranmaya dikkat edin. İnsanlar size bakıp İslam hakkında yanlış kanaatlara sürüklenmesinler. Konuşurken güzel konuşun bağırarak konuşmayın ve gülerken de gırtlağınızı yırtarcasına gülmeyiniz, bu da insanların haklarına tecavüz sayılır. Hem de İslam edebine aykırıdır. Suriye’de olanlara bakın, ondan sonra kendinize çeki düzen verin, daima Allah’tan korkalım ve hayamızı koruyalım.

İnsanlara; kim olursa olsun zor durumlarında kesinlikle yardım ediniz. Yaşlılara saygılı olun. Küçüklere İslamı sevdirin, onlara hem hediyeler alın hem de onlara namazın ve Kur’anı öğrenmenin hayırlarından ve güzelliklerinden söz edin. Ve İslam’ın nasıl bir Din olduğunu ve neden Müslümanız ve neden bu ülkede yaşıyoruz ve bunu neyle elde ettik ve hangi hakla burasını kendimize vatan ettik bunu onların özellikle cami imamları ve hocalarına iyi davranın ve onların bilinçlenmesi için ufuklarını açacak kitaplar hediye edin ve onlara asıl davalarını ve görevlerini hatırlatın onları devletin körleştirici politikalarının eline bırakmayın.

Nereye giderseniz gidin insanlara mutlaka hediye edeceğiniz bir davet paketiniz olsun. Mesela Polen ve Karınca’nın davet üzerine ve davet alanıyla ilgilip olan çok güzel eserleri var bunları onlardan indirimli olarak isteyin adıyla başlattığınız her hareket ve ameliniz mutlaka bereketli olacaktır.

Allaha emanet olun Allah yarımdımcınız olsun. Dularınızı bekliyorum, böyle bir girişime zamanım oldukça nümune olması için sizinle ben de bir davet birlikte çıkarım belki birlikte küçük bir de kamp yaparız.