Hadis İnkarcıları Rasulü (sas) Yalanlıyorlar

 

Hadisleri inkâr edenler, Rasulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) “sıdk” ehli bir ümmeti yetiştiremediğinden söz etmiş olmaktadırlar.

Çünkü nebi’nin ve rasulün (sallallahu aleyhi ve sellem) “sıdk”ı, (tezkiye, rıza, muhacirinden ve ensardan Tebuk’a gidemeyip de ağlayanların “kafirlere karşı izzetli ve müminlere karşı zelil” olduğunu söyleyen ayetle

كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ

“siz insanlar için çıkarılmış en hayırlı bir ümmetsiniz”  (Al-i İmran:110)

gibi ayetlerin delaletlerini de aynı zamanda inkâr etmişlerdir.

Kur’an, kime “Siz insanlar içinden insanlar çıkarılmış olan en hayırlı bir ümmetsiniz” diyordu?

Onların, insanların içinden insanlar için en hayırlı bir ümmet olarak çıkarıldıklarından söz eden kim? Allah..

Bu Ümmetin sahabe neslini aşağılayıp kınayan;

فَقَالَ الْمَلأُ الَّذِينَ كَفَرُواْ مِن قِوْمِهِ مَا نَرَاكَ إِلاَّ بَشَراً مِّثْلَنَا وَمَا نَرَاكَ اتَّبَعَكَ إِلاَّ الَّذِينَ هُمْ أَرَاذِلُنَا بَادِيَ الرَّأْيِ وَمَا نَرَى لَكُمْ عَلَيْنَا مِن فَضْلٍ بَلْ نَظُنُّكُمْ كَاذِبِينَ

“Sana ancak bizim rezillerimizden başkasının uyduğunu görmüyoruz.” (Hud:27)

diyenlerin dedikleri gibi, Allah’ın Rasulü’nü (sallallahu aleyhi ve sellem) kınamışlardır.

Kur’an’da Sünnet’in hücciyetine delalet eden hiçbir ayet olmadığını söyleyenlerin “teslis”le ve Yahudilikle akrabalıkları var.

Kur’an’ın nebinin ve Rasul’ün (sallallahu aleyhi ve sellem) Sünneti’ne delalet etmediğine iman edenler, İslam’a kin besleyenlerin kinlerinden içiyorlar.

Allah’ın kendisine emretmesine rağmen, İblis’in Âdem’e itaat secdesi üzerine ona secde etmemesiyle, Rasul’ün (sallallahu aleyhi ve selem) Sünnetine uymayı ve ittibaı emreden Allah’ın emrine itaat etmeyen kimseyle şeytan arasında benzerlikler vardır.

Rasul’ün (sallallahu aleyhi ve sellem) Sünnet olarak bize bıraktığına itibar etmeyenler, Rasulullah’ın (sallalahu aleyhi ve sellem)aynı zamanda sürekli olarak hata yapmaya açık, doğru isabetli kararlar veremeyen bir kimse olduğunu da söylemiş olmaktadırlar.

Bu düşünce, aynı zamanda Rasul’ün (sallallahu aleyhi ve sellem) Kur’an’ı anlamasında “ma’sum”olmadığını ve Allah’ın onu Kur’anı tefsir ederken yanlışlardan korumadığını da dile getirmiş oluyor.

Rasul’ün (sallallahu aleyhi ve sellem) Sünnetini inkar edenler aklı “nebi” olarak ileri sürmektedirler, fakat henüz bunu açıklayamamaktadırlar. Ancak, akıl da Allah’ın bir vahyi ve bir diğer kitabıdır demekle dillerinin altındaki baklayı çıkarmış olmaktadırlar.”

Mehmet Emin Akın – 18.05.2012 Cuma