Esma Binti Yezid’in [radiyallahu anha] Bize Öğrettikleri

عَنْ أَسْمَاءَ بِنْتِ يَزِيدَ الأَنْصَارِيَّةِ ، ثُمَّ مِنْ بَنِي عَبْدِ الأَشْهَلِ ، أَنَّهَا أَتَتِ النَّبِيَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَهُوَ بَيْنَ أَصْحَابِهِ ، فَقَالَتْ

 بِأَبِي أَنْتَ وَأُمِّي ، أَنَا وَافِدَةُ النِّسَاءِ إِلَيْكَ ، وَاعْلَمْ نَفْسِي لَكَ الْفِدَاءُ أَنَّهُ مَا مِنَ امْرَأَةٍ كَائِنَةٍ فِي شَرْقٍ وَلا غَرْبٍ ، سَمِعَتْ بِمَخْرَجِي هَذَا أَوْ لَمْ تَسْمَعْ بِهِ إِلا وَهِيَ عَلَى مِثْلِ رَأْيِي ، إِنَّ اللَّهَ بَعَثَكَ إِلَى الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ ، فَآمَنَّا بِكَ وَبِالْهُدَى الَّذِي بَعَثَكَ اللَّهُ بِهِ ، وَإِنَّا مَعْشَرُ النِّسَاءِ مَقْصُورَاتٌ ، قَوَاعِدُ بُيُوتِكُمْ ، وَمَقْضَى شَهَوَاتِكُمْ ، وَحَامِلاتُ أَوْلادِكُمْ ، وَإِنَّكُمْ مَعْشَرَ الرِّجَالِ فُضِّلْتُمْ عَلَيْنَا بِالْجُمُعَةِ ، وَالْجَمَاعَاتِ ، وَعِيَادَةِ الْمَرْضَى ، وَشُهُودِ الْجَنَائِزِ ، وَالْحَجِّ بَعْدَ الْحَجِّ ، وَأَفْضَلُ مِنْ ذَلِكَ الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ ، وَإِنَّ الرَّجُلَ مِنْكُمْ إِذَا أَخْرَجَ حَاجًّا أَوْ مُعْتَمِرًا وَمُرَابِطًا ، حَفِظْنَا لَكُمْ أَمْوَالَكُمْ ، وَغَزَلْنَا أَثْوَابَكُمْ ، وَرَبَّيْنَا لَكُمْ أَوْلادَكُمْ ، فَمَا نُشَارِكُكُمْ فِي الأَجْرِ يَا رَسُولَ اللَّهِ ؟

فَالْتَفَتَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِلَى أَصْحَابِهِ بِوَجْهِهِ كُلِّهِ ، ثُمَّ قَالَ : ” أَسَمِعْتُمْ مَقَالَةَ امْرَأَةٍ قَطُّ أَحْسَنَ فِي مَسْأَلَتِهَا عَنْ أَمْرِ دِينِهَا مِنْ هَذِهِ ؟ قَالُوا : وَاللَّهِ مَا ظَنَنَّا أَنَّ امْرَأَةً تَهْتَدِي إِلَى مِثْلِ هَذَا ، فَالْتَفَتَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِلَيْهَا فَقَالَ : ” انْصَرِفِي أَيَّتُهَا الْمَرْأَةُ ، وَأَعْلِمِي مَنْ خَلْفَكِ مِنَ النِّسَاءِ أَنَّ حُسْنَ تَبَعُّلِ إِحْدَاكُنَّ لِزَوْجِهَا ، وَطَلَبِهَا مَرْضَاتِهِ ، وَاتِّبَاعِهَا مُوَافَقَتَهُ ، تَعْدِلُ ذَلِكَ كُلَّهُ ” . فَأَدْبَرَتِ الْمَرْأَةُ وَهِيَ تُهَلِّلُ وَتُكَبِّرُ اسْتِبْشَارًا .

هَذَا حَدِيثٌ حَسَنُ الإِسْنَادِ غَرِيبُ الإِيرَادِ

Esma Binti Yezid es-Sekeniyye (radiyallahu anha) rivayet ediyor.Allah’ın Nebisine  (sallallahu aleyhi ve sellem) ashabı arasındayken  gelir ve der ki:

“Ey Allah’ın Rasulü (sallallahu aleyhi ve sellem)  annem babana sana feda olsun! Ben sana kadınların elçisi olarak geldim. Bilesin ki nefsimi sana feda edecek kadar [seni seviyorum] Bilesin ki doğuda ve batıda benim sana bu gelişimi bilsin veya bilmesin benim sana soracaklarımı duysun veya duymasın bütün kadınlar, ancak benim sana diyeceklerimde benim görüşüm üzeredirler.

Allah seni Hakk ile hem erkeklere hem de kadınlara rasul olarak gönderdi. Biz de sana ve Allah’ın seninle gönderdiği hüdaya  iman ettik. Biz kadınlar topluluğu evlerde mahsur kalıyoruz. Evlerinizde oturup evlerinizi gözetliyoruz, şehvetlerinizi yerine getiriyoruz ve çocuklarınızı karnımızda taşıyoruz.

Siz erkekler ise;Cuma namazına ve cemaatlere gitmekle, hastaları -rahatlıkla- ziyaret etmekle, cenazelere hazır olmakla,Hac üzerine Hac etmekle ve bunların hepsinden daha faziletli olan Allah yolunda  cihadla görevli olarak bizden daha faziletli kılındınız!

Sizden bir kimse, Hacı yolcu ettiğinde  veya umrecileri uğurladığında ve Allah yoluna bir murabıt gönderdiğinde; biz sizin mallarınızı korur,elbiselerinizi örer, çocuklarınızı yetiştiririz, [bu saydıklarımın hiç birinde]  ecirde size ortak olamıyoruz Ey Allah’ın Rasulü?”

Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bu sözler üzerine bütün yüzüyle ashabına döndü ve ardından şöyle dedi:

“Dininin meselelerini  bu kadından daha güzel şekilde sorup öğrenmek isteyen bir  kadının sözünü işittiniz mi?

Sahabe: Ey Allah’ın Rasulü vallahi (sallallahu aleyhi ve sellem) biz hiçbir zaman bir kadının onun söyeldiği gibi bir söz söyleyebileceğini zannetmiyorduk.”

Bunun üzerine Allah’ın Nebisi (sallallahu aleyhi ve sellem) o kadına döndü ve şöyle dedi:

“Haydi git ey kadın! Senden geride kalan kadınların hepsine bildir; sizden kim kocasına güzel bir kadınlık örneği sergiler, onun rızasını kazanmayı arzu eder ve ona muvafık olmaya tabi olursa; bu [o kadın için sorduğun] faziletlerin hepsine denk gelir.”

Bunun üzerine bu kadın, sevincinden La İlah İllalahu vallahu ekber diyerek ayrılıp gitti.”

el-Beyhâkî,Şuâbu’l-İman:8743,et-Taberânî, el-Mu’cemu’l-Kebîr:702,10563,12006,12163, (Abdullah İbn Abbas’tan) Abdurrezak,Musannef: 15449,15914, Ebu Bekr el-Bezzar,el-Bahru’z-Zehhâr:5209 (Abdullah İbn Abbas’tan)